MP CMS - System Zarządzania Treścią

Prostota obsługi, wielkie możliwości

AUTORYZACJA!
Dostęp do instrukcji oraz poradników tylko po zalogowaniu. Jeśli jesteś naszym Klientem i nie masz jeszcze dostępu, skontaktuj się z Administratorem.
Utworzenie albumu nie jest równoznaczne z publikacją zdjęć na stronie internetowej. Zdjęcia umieszczone w albumach lub albumy przypisane do galerii należy wczytać do treści Strony (zakładki) za pomocą odpowiedniej funkcji.

Struktura MP CMS umożliwia tworzenie limitowanej tylko przestrzenią konta hostingowego ilości albumów ze zdjęciami. Każde wgrane poprzez generator albumów zdjęcie musi zostać przypisane do Albumu, natomiast każdy Album do Galerii.

Podział na galerie i albumy wygląda następująco

 • Galeria 1
  • Album 1
   • Zdjęcie A
   • Zdjęcie B
   • Zdjęcie C
  • Album 2
   • Zdjęcie D
   • Zdjęcie E
   • Zdjęcie F
  • Album 3
   • Zdjęcie G
   • Zdjęcie H
 • Galeria 2
  • Album 4
   • Zdjęcie I
   • Zdjęcie J
  • Album 5
   • Zdjęcie K
   • Zdjęcie L
   • Zdjęcie Ł
  • Album (..)
   • Zdjęcie (..)
 • Galeria (..)
  • (..)

Za pomocą specjalnych funkcji można wywołać

 • wszystkie zdjęcia z dowolnego albumu
 • wszystkie albumy wraz ze zdjęciami z dowolnej galerii
 • wybrane zdjęcia z dowolnych albumów jednak tylko w dużym (pełnym) rozmiarze jedno pod drugim.
Nie ma możliwości wywołania (wczytania) na stronie automatycznie części albumów z danej galerii przy wywołaniu funkcji album, album-fit, album-big, album-slider, gallery. Jeśli któreś ze zdjęć mają się nie wyświetlać proszę najpierw wyłączyć dane zdjęcie lub dany album albo skorzystać z funkcji image (tylko duże obrazy).

Proces publikacji zdjęć na stronie internetowej podzieliliśmy na trzy etapy. Każdy z etapów z wyjątkiem pierwszego może zostać wykonany przez osobę nie znającą się na obróbce grafiki. Do celów niniejszego poradnika wyróżniamy więc:

 1. Obróbkę zdjęć, obrazków przy użyciu programów graficznych
 2. Utworzenie albumów i wgranie do nich zdjęć
 3. Wywołanie zdjęć lub albumów za pomocą Stron Treści lub Paneli

Obróbka Zdjęć

Większość zdjęć które mają zostać umieszczone na stronie internetowej wymaga wstępnej obróbki w programach graficznych. Począwszy od takich wymuszonych działań jak redukcja efektu czerwonych  oczu, poprzez potrzebę wizualnego dostosowania rozmiaru zdjęcia czy kadru a na nadaniu filtrów czy efektów (ramki, zaokrąglenia, kolaż) kończąc.

Niniejszy poradnik nie udzieli informacji jak obsługiwać takie programy graficzne a tylko wskaże potrzebę ich stosowania.

Czemu obrabiać zdjęcia przed wgraniem do albumów?

 • Po pierwsze zdjęcia nie poddane obróbce często są za duże zarówno pod względem wymiarów (szerokość / wysokość) jak i rozmiaru który zajmują na koncie hostingowym. Należy zwrócić uwagę że duża ilość wysokiej jakości zdjęć o rozdzielczości ponad 4 megapikseli (czyli rozmiar z typowego aparatu cyfrowego)  może skutkować wolnym ładowaniem się galerii nawet na szybkim internecie. Z tego też powodu większości Systemów Zarządzania Treścią - tym MP CMS ma określony limit dopuszczalny dla zdjęć wgrywanych przez kreator galerii. Domyślnie te wartości ustawione są na rozmiar 550 kilobajtów i maksymalnie wymiarów 1900 x 1600 pikseli.
  Wartości te można zwiększyć w zakładce Ustawienia >> Ustawienia Galerii.
  Wymiary dużych zdjęć otwieranych za pomocą bibliotek w stylu lightbox zostaną i tak dostosowane do rozmiaru okna przeglądarki więc nie ma sensu prezentować zdjęć w większych rozdzielczościach.
 • Po drugie zdjęcia wgrywane do albumów aby ładnie się prezentowały na stronie należy przyciąć o ile to możliwe do tego samego rozmiaru. Ujednolicenie wymiarów dla zdjęć w orientacji poziomej i oddzielnie dla zdjęć w orientacji pionowej wpłynie pozytywnie na efekt końcowy ich prezentowania internautom. Zdjęcia ładnie się ułożą na stronie a cały album lub galeria będą wyglądały estetycznie
  Podczas wgrywania zdjęć do albumów, CMS automatycznie tworzy miniatury zdjęć. Niemniej Administrator nie ma możliwości określenia który obszar zdjęcia posłuży jako miniatura. Miniaturką zdjęcia w albumie będzie więc całe zdjęcie o takich samych proporcjach jak oryginał lecz w mniejszej skali. Żeby więc album wyświetlający miniatury zdjęć prezentował się schludnie Administrator ma dwa wyjścia
  • Wszystkie zdjęcia o ile to możliwe przed wgraniem radzimy dostosować wizualnie do tego samego rozmiaru - aby ich miniatury także miały taki sam rozmiar. W przeciwnym razie mogą zostać zaprezentowane na stronie chaotycznie.
  • Skorzystać z zaawansowanego wyglądu Albumu (dostępny od wersji CMS 4.40. Dzięki temu każde zdjęcie z danego Albumu zostanie umieszczone w tych samych rozmiarów kontenerze na zdjęcie a następnie elementy zdjęcia wystające poza kontener zostaną ukryte
 • Po trzecie zdjęcia mogą potrzebować dodatkowej obróbki graficznej takiej jak redukcja szumów, usunięcie efektu czerwonych oczu, nadanie ramek, wyostrzenia czy nadania filtrów w stylu: czarno-biały, sepia

Obróbki tej najlepiej za pomocą programu komputerowego a następnie zapisując zdjęcia w skompresowanym formacie JPG / JPEG który co prawda doprowadza do delikatnej utraty jakości ale umożliwia wczytanie tego samego zdjęcia znacznie szybciej niż w formacie bmp / png.

Osoby nie znające odpowiednich programów graficznych powinny wgrywać zdjęcia już dostosowane wizualnie lub poprosić o pomoc kogoś wykwalifikowanego gdyż nie wszystkie zdjęcia zgrane z aparatu mogą zostać w tej formie wgrane na stronę internetową.
Proszę pamiętać by zdjęcia dodawane na stronę internetową nie posiadały w nazwie pliku spacji ani polskich znaków. Może to powodować problemy z dostępem do zdjęć przez roboty internetowe oraz internautów. Bezpieczniej jest nazywać zdjęcia tylko przy pomocy liter "a-z" (bez polskich znaków), cyfr "0-9" a jako łącznik w nazwie pliku używać myślnik "-" lub znak podkreślenia "_"

Tworzenie Galerii i Albumów

Szczegółowy opis funkcji dostępny jest w instrukcji w sekcji pomocy Zarządzanie Treścią >> Galerie

1. Wybór Galerii

Przed utworzeniem albumu należy zdecydować do której galerii zostanie on przypisany. Jeśli CMS daje taką możliwość można utworzyć nową galerię, jeśli nie, należy wykorzystać galerię podstawową o ID = 1

Możliwość tworzenia nowych galerii dostępna jest tylko dla użytkowników wersji PRO. Użytkownicy wersji STANDARD mają do dyspozycji tylko jedną galerię do której mogą przypisać nielimitowaną ilość albumów zawierających ograniczoną jedynie przestrzenią dyskową ilość zdjęć.

2. Tworzenie Albumu

Aby utworzyć nowy Album należy po zalogowaniu / po przejściu do strony startowej Panelu Administracyjnego

 1. Kliknąć na ikonę Galeria umieszczoną w zakładce Zarządzanie Treścią,
 2. Wybrać Galerię z rozwijanej listy i kliknąć przycisk Wybierz Galerię,
 3. Wpisać nazwę Albumu.
  Nazwa ta będzie wyświetlana na stronie internetowej tylko podczas wczytania całej galerii (nie albumu) oraz w innych miejscach Panelu Administracyjnego.
 4. Określić dostęp do albumu,
 5. Nadać miniaturkę
  Rozmiar miniaturki (wymiary) oraz jej wygląd jest nieistotny z punktu widzenia odwiedzających stronę. Miniatura Galerii wyświetla się tylko w Panelu Administracyjnym i jest pomocna do rozpoznania galerii.
 6. Określić ilość kolumn w których maja zostać zaprezentowane miniatury czyli 2,3,4,6 (dotyczyć o będzie każdego wywołania tego Albumu)
 7. Określić widoczność ikony informującej o możliwości powiększenia zdjęć (tylko dla zdjęć w postaci miniatur)
 8. Jeśli Album ma zostać wczytany za pomocą kodu album-fit=ID, należy zdefiniować proporcje w jakich zostaną zaprezentowane zdjęcia z Albumu oraz ich wyrównanie.
  • Stosunek miniatur (proporcje) w jakich zostaną zaprezentowane wszystkie zdjęcia czyli 1:1, 4:3, 16:9 1:2
  • Wyrównanie zdjęć w pionie przydatne jeśli zdjęcia w albumie są w orientacji pionowej czyli góra lub środek
 9. Zapisz Album.
W przypadku gdy dana galeria została już wcześniej wywołana na stronie internetowej, dodanie nowego Albumu z dostępem publicznym od razu wyświetli go wraz z innymi albumami danej galerii. Aby ukryć album na czas dodawania do niego zdjęć proszę ustawić mu dostęp dla Administratora.

3. Kolejność Albumów

Nowo utworzony album ustawiany jest domyślnie na końcu listy albumów w sekcji Obecne Albumy.

Aby zmienić kolejność albumu w Galerii należy:

 1. Najechać myszką na boks danego albumu aż pojawi się ikonka (lub podobna - zależnie od przeglądarki),
 2. Kliknąć lewym przyciskiem myszy (LPM) na wybranym Albumie aby go "chwycić".
 3. Trzymając wciśnięty przycisk myszy przesunąć dany Album w wybrane miejsce. Jeśli chcemy wybrać nową lokalizację znajdującą się poza ekranem, trzymając nadal wciśnięty przycisk myszy proszę przewinąć ekran w dół/górę przy pomocy kółka w myszce.
 4. Upuścić Album w wybranym miejscu. Kolejność wszystkich albumów zostanie w tym momencie zaktualizowana i zmiana będzie widoczna od razu na stronie www przez internautów.
W przypadku gdy albumy danej galerii są już wyświetlone (wywołane) w jakiejś sekcji strony www, zmiana kolejności albumów z danej galerii wpłynie od razu na ich kolejność na stronie internetowej jeśli przesuwane były albumy z odpowiednimi dla odbiorców (internautów) uprawnieniami dostępu.
Kolejność albumów ma znaczenie tylko w przypadku gdy użyta zostanie funkcja prezentująca albumy z danej galerii.

4. Dodanie zdjęć do albumu

Aby móc dodawać zdjęcia do Albumu należy go najpierw wybrać. można to zrobić na trzy sposoby:

 • Poprzez kliknięcie tytułu albumu
 • Poprzez kliknięcie miniaturki albumu jeśli jest wgrana lub kliknięcie słowa "Brak miniatury"
 • Poprzez kliknięcie linku "Dodaj" umieszczonego nad datą utworzenia danego albumu

Po skorzystaniu z jednego z powyższych wariantów, zdjęcia do albumu mogą zostać dodane na dwa sposoby.

 1. Pierwszy tradycyjny umożliwia wgrywanie zdjęć pojedynczo
 2. Drugi pozwala wgrać kilka zdjęć jednocześnie przy pomocy Javascript
a) Wgrywanie pojedyncze

Aby wgrać zdjęcie pojedynczo po otwarciu albumu należy:

 • Wybrać kartę Dodaj 1 zdjęcie z opisem,
 • Wybrać zdjęcie z dysku przy pomocy przycisku "Przeglądaj",
 • Nazwać zdjęcie (opcjonalnie),
 • Ustalić jego kolejność w Albumie (opcjonalnie) - tylko cyfry,
  Kliknąć Zapisz
Dodane w ten sposób zdjęcie zostanie umieszczone w zależności od wyboru kolejności albo na pozycji która została wpisana albo na ostatniej pozycji.
Sposób ten doradzamy użytkownikom starszych przeglądarek lub tym którzy chcą od razu móc nazwać zdjęcie. Tytuł zdjęcia domyślnie nie jest widoczny na stronie internetowej - służy tylko do generowania tagu alt.
b) Dodawanie kilku zdjęć

Aby wgrać zdjęcie hurtowo po otwarciu albumu należy:

 • Wybrać kartę Dodaj kilka zdjęć bez opisów,
 • Kliknąć przycisk Wgraj Zdjęcia
 • Przy pomocy okna wybrać zdjęcia z dysku.
 • Aby wybrać kilka zdjęć z tego samego katalogu (folderu) należy klikać zdjęcia na dysku mając wciśnięty przycisk Ctrl na klawiaturze komputera.
 • kliknąć przycisk Otwórz

Innym sposobem jest możliwość przeciągnięcia obrazów na okno przeglądarki. Aby wgrać zdjęcia hurtowo przy pomocy metody Chwyć i Upuść

 • Wybrać kartę Dodaj kilka zdjęć bez opisów,
 • Otworzyć na komputerze katalog ze zdjęciami tak aby okno przeglądarki było w tle,
 • Po przesunięciu folderu z plikami na pierwszy plan, należy zaznaczyć myszką (lub mając wciśnięty przycisk Ctrl + lewy przycisk myszy) wybrane zdjęcia, a następnie przeciągnąć je do kropkowanego obszaru w sekcji Dodaj kilka zdjęć bez opisów

Niezależnie od wybranego powyżej wariantu wgrywania kilku zdjęć na raz, zostają one automatycznie umieszczone w sekcji poniżej Obecne zdjęcia.

Aby wyjść do wyboru Albumów należy klikną Zamknij Album pod sekcją Obecne Zdjęcia.

Technika Chwyć i Upuść (ang Drag & Drop) nie działa w starszych przeglądarkach i przeglądarkach Internet Explorer o wersji niższej niż 10.
W przypadku zdjęć dodawanych hurtowo kolejność zdjęć może zostać ustalona losowo i możliwa będzie potrzeba zmiany ich kolejności
Zdjęcia dodane hurtowo nie posiadają tytułów - aby dodać tytuł do zdjęcia należy dla każdego zdjęcia w sekcji Obecne Zdjęcia zdefiniować go indywidualnie poprzez kliknięcie Edytuj. Następnie w oknie edycji Zdjęcia proszę uzupełnić pole Nazwa i kliknąć Zapisz.

5. Zmiana kolejności zdjęć

Aby zmienić kolejność zdjęć w albumie:

 1. Najechać myszką na boks danego zdjęcia aż pojawi się ikonka (lub podobna - zależnie od przeglądarki),
 2. Kliknąć lewym przyciskiem myszy (LPM) na wybranym Zdjęciu aby je "chwycić".
 3. Trzymając wciśnięty przycisk myszy przesunąć dane Zdjęcie w wybrane miejsce. Jeśli chcemy wybrać nową lokalizację znajdującą się poza ekranem, trzymając nadal wciśnięty przycisk myszy proszę przewinąć ekran w dół/górę przy pomocy kółka w myszce.
 4. Upuścić Zdjęcie w wybranym miejscu. Kolejność wszystkich zdjęć zostanie w tym momencie zaktualizowana i zmiana będzie widoczna od razu na stronie www przez internautów.

6. Edycja Zdjęć / Albumów

Edycja Albumu umożliwia zmianę Nazwy Albumu wyświetlanej na stronie internetowej dla wczytanych Galerii, lub zmianę miniatury Albumu widoczną tylko w Panelu Administracyjnym. Aby edytować Album należy z poziomu Panelu Administracyjnego wejść w Zarządzanie Treścią >> Galerie >> Wybór Galerii >> Edytuj ( w boksie danego Albumu w sekcji Obecne Albumy).

Edycja zdjęć umożliwia zmianę Nazwy zdjęcia lub podmianę Obrazu bez usuwania zapisu o zdjęciu z systemu. Aby edytować zdjęcie należy z poziomu wyboru Albumu wybrać link  Edytuj przy danym Zdjęciu.

7. Usuwanie Zdjęć / Albumów

Aby usunąć wybrany Album należy

 • Z poziomu Panelu Administracyjnego w zakładce Zarządzanie Treścią wybrać ikonkę Galeria
 • Wybrać Galerię i  po jej otwarciu określić album do usunięcia w sekcji Obecne Albumy.
 • Kliknąć Usuń - jeśli album nie zawiera zdjęć przy słowie Obrazy jest wartość 0 - zostanie trwale usunięty,
 • Jeśli album zawiera zdjęcia najpierw należy je usunąć ręcznie.

Aby usunąć zdjęcia z Albumu należy:

 • Wejść w album poprzez kliknięcie jego Tytułu, Miniatury lub linku Dodaj,
 • Po wejściu w Album przewinąć okno do sekcji Obecne Zdjęcia,
 • kliknąć Usuń przy każdym zdjęciu które ma zostać skasowane.
Usunięte zdjęcia nie mogą zostać przywrócone. Dostęp bezpośredni do zindeksowanych zdjęć z poziomu wyszukiwarki Google będzie już niemożliwy.
Aby usunąć Album należy najpierw wykasować z niego wszystkie zdjęcia.

Wywołanie Galerii / Albumu / Zdjęcia

Umieszczanie albumów lub galerii jest możliwe w każdej Stronie (zakładce) zarządzanej z poziomu Zarządzania Stronami lub w treści każdego modułu / widgetu zarządzanego z zakładki Moduły. Sposób publikacji tego na stronie internetowej (wywołanie funkcji) umożliwia więc umieszczenie multimediów zarówno na stronach tylko do tego przeznaczonych czyli działających na zasadzie Galerii, lub też na zwykłych stronach jako dodatek do treści, oferty, wpisu na blogu.

Wywołanie albumów lub Galerii odbywa się za pomocą funkcji zwanych Kodami (ang. shortcodes). MP CMS posiada kilka kodów służących do wywołania obrazów zależnie od tego jaki efekt Administrator chce osiągnąć. Wywołanie funkcji odbywa się poprzez:

 • wpisanie jej w treści strony w nawiasie kwadratowym poprzez edytor wizualny czyli [funkcja=ID] wywoła dany element przypisany do funkcji funkcja gdzie wywołany element będzie miał wartość ID.
 • wczytanie albumu, zdjęć do shortcod'a przy pomocy generatora kodów dostępnego z poziomu przycisku [Elementy] >> [Wstaw Element] >> [Krótkie Kody]. W tym przypadku użytkownik ma dostep do wszystkich albumów bądź wszystkich zdjęć dostępnych w Galeriach i poprzez proste Kliknięcie może utworzyć Krótki Kod wraz z przypisanym do niego elementem 9np. zdjęciem)
Wartość ID galerii / albumów / zdjęć, podana jest w nawiasie kwadratowym w Panelu Administracyjnym przy danym elemencie. Aby wywołać dany element należy pamiętać jego ID lub sprawdzić je w sekcji Zarządzanie Treścią >> Galeria. W przypadku wykorzystania generatora kodów dla albumów i zdjęć, do danego Kodu zostaną przypisane elementy kliknięte i podświetlone na zielono.

Wywołane albumy lub zdjęcia prezentowane są w obszarze galerii którego szerokość równa jest szerokości centralnej części strony. Szerokość ta równa jest szerokości całego szablonu, pomniejszonego o szerokość sekcji bocznych zawierających panele/moduły.

W zależności od budowy funkcji gdzie funkcja przyjmie wygląd [funkcja=1] może ona wywołać wszystkie albumy z galerii 1, wszystkie zdjęcia z albumu 1 lub zdjęcie o numerze 1. Poniżej prezentujemy opis funkcji, wraz z elementami jakie wywołują.

FunkcjaOpis funkcji
gallery Funkcja wywołuje wszystkie albumy z Galerii o danym ID w postaci miniatur w dwóch kolumnach. Zdjęciem prezentacyjnym dla każdego z albumu jest pierwszy obraz z każdego Albumu. Klikniecie danej miniatury umożliwia przeglądanie w powiększeniu całego wywołanego albumu. Funkcja nie wywołuje albumów (a tym samym zdjęć) dla albumów którym ustawiono dostęp wyższy niż posiadany przez przeglądającego.
album Funkcja wywołuje wszystkie zdjęcia  z Albumu o danym ID w postaci miniatur w ilości kolumn zdefiniowanej podczas tworzenia albumu (domyślnie 2). Wszystkie zdjęcia jeśli są w tym samym rozmiarze, prezentowane są w kolejności ustalonej przy zarządzaniu albumem. Jeśli wymiary zdjęć są różne - mogą zostać posortowane w taki sposób by równomiernie zapełnić obszar przez nie zajmowany. Jeśli album ma ograniczenie dostępu dla jakiejś grupy odbiorców, jego zdjęcia nie zostaną zaprezentowane. Zdjęcia prezentowane są w ich oryginalnej skali - oznacza to że jeśli w jednym albumie są zarówno zdjęcia poziome jak i pionowe, to w tej samej formie zostaną zaprezentowane na stronie Galerii.
album-fit Funkcja wywołuje wszystkie zdjęcia  z Albumu o danym ID w postaci miniatur w ilości kolumn zdefiniowanej podczas tworzenia albumu (domyślnie 2). Wszystkie zdjęcia  prezentowane są w samym rozmiarze wynikającym z ustawień Skali kontenera i prezentowane są w kolejności ustalonej przy zarządzaniu albumem.Jeśli album ma ograniczenie dostępu dla jakiejś grupy odbiorców, jego zdjęcia nie zostaną zaprezentowane.

Wszystkie zdjęcia niezależnie od rozmiaru i proporcji, skalowane są do tego samego rozmiaru a jeśli wymiary któregoś z nich wpływają na fakt że zdjęcie nie jest widoczne w całości, jego krawędzie zostają ucięte. Dla zdjęć o orientacji pionowej możliwe jest określenie Wyrównania - czyli która część zdjęcia będzie widoczna - górna czy centralna. Więcej przykładów oraz założenia na Stronie Demonstracyjnej.
album-slider Funkcja wywołuje wszystkie zdjęcia  z Albumu o danym ID w postaci pokazu slajdów. Wszystkie zdjęcia prezentowane są w kolejności ustalonej przy zarządzaniu albumem. Sposób prezentacji zdjęć (przesuwanie, przenikanie, zsuwanie) jest odgórnie ustalony podczas tworzenia szablonu dla strony internetowej. Aby zdjęcia prezentowane były w elegancki sposób powinny być przycięte do identycznych wymiarów. Nawet jeden piksel różnicy może sprawić że rotator slajdów podczas wyświetlania zdjęć może zmieniać swoje wymiary co negatywnie wpłynie na odbiór wizualny Strony (zakładki)
album-big Funkcja wywołuje wszystkie zdjęcia  z Albumu o danym ID w postaci dużych zdjęć. Zdjęcia prezentowane są jedno pod drugim. Jeśli szerokość zdjęcia jest mniejsza niż szerokość obszaru galerii, zdjęcie zostanie wyświetlone w swoim oryginalnym rozmiarze. Jeśli zdjęcie z danego albumu będzie szersze niż szerokość galerii, zostanie przeskalowane by dopasować się do obszaru galerii.
image Funkcja wywołuje wybrane zdjęcie lub serie zdjęć o zadanych ID w postaci dużych zdjęć. Jeśli szerokość zdjęcia jest mniejsza niż szerokość obszaru galerii, zdjęcie zostanie wyświetlone w swoim oryginalnym rozmiarze. Jeśli zdjęcie będzie szersze niż szerokość centralnej części strony, zostanie przeskalowane by dopasować się do obszaru galerii. Funkcja może wywołać jedno lub kilka zdjęć
 • Wywołanie jednego zdjęcia za pomocą umieszczonej w nawiasach kwadratowych komendy image=ID (np: image=17).
 • Wywołanie kilku zdjęć za pomocą umieszczonej w nawiasach kwadratowych komendy image=ID,ID2,ID3 (np image=17,14)
Należy pamiętać że za ostatnim ID nie może znajdować się przecinek.
Seria zdjęć wyświetli się w kolejności zdefiniowanej w danej funkcji a nie w kolejności zdjęć ustalonej podczas tworzenia albumu.
Wywołanie albumu lub galerii prezentuje wszystkie elementy zawarte w danym ID. Nie ma możliwości wyciągnięcia tylko wybranych albumów z danej Galerii czy wybranych zdjęć z danego Albumu za pomocą funkcji album / gallery. Aby wyświetlić wybrane zdjęcia z danego albumu proszę użyć funkcji image a następnie wywołać ID zdjęć po przecinku (bez spacji) czyli np w nawiasie kwadratowym funkcja image=1 albo image=1,2,3
Nie należy przesadzać z ilością kodów na jednej stronie. Każdy kolejny użyty kod wczytujący multimedia może wpłynąć na szybkość wyświetlania się danej zakładki.
Proszę mieć na uwadze że przy albumie zawierającym np 20 zdjęć w rozdzielczości 1024 x 768 z czego każde zajmie 250kb, zdjęcia te będą łącznie zajmowały 5 megabajtów. Przy kontach hostingowych posiadających limity transferu i dużą ilość odwiedzin może to wpłynąć na szybsze wykorzystanie limitu. Dodatkowo czas potrzebny na załadowanie większej ilości zdjęć wpłynie negatywnie na szybkość ładowania się zakładki.
Każdy kod należy umieścić w treści Strony według schematu [funkcja=ID] zwracając uwagę na to by wewnątrz całego kodu umieszczonego w nawiasach kwadratowych "[" i "]" nie było spacji ani enterów oraz by za znakiem równości "=" była liczba istniejącego elementu (galerii, albumu, zdjęcia).
Więcej na temat kodów (shortcodes) znajdą Państwo w sekcji instrukcji w dziale  Krótkie Kody