MP CMS - System Zarządzania Treścią

Prostota obsługi, wielkie możliwości

AUTORYZACJA!
Dostęp do instrukcji oraz poradników tylko po zalogowaniu. Jeśli jesteś naszym Klientem i nie masz jeszcze dostępu, skontaktuj się z Administratorem.

System MP CMS pozwala umieszczać na stronie internetowej zdjęcia w sposób prywatny na kilka sposobów.

 • Dla zalogowanych użytkowników w treści zwykłej zakładki (podstrony), dla której Administrator ustawi dostęp  tylko dla użytkowników zalogowanych - jak np. ta zakładka. Ten sposób wymaga jednak utworzenia typowej zakładki do której wczyta się zawartość i zdefiniowania jej dostępu, a następnie założenia konta dla czytelnika (można też umożliwić mu samodzielną rejestracje). Zakładka taka automatycznie zostanie ukryta w Kategoriach oraz Mapie Strony czy sitemap.xml oraz nie będzie indeksowana.
 • Poprzez ograniczenie dostępu do treści poprzez ukrycie całej lub tylko części zawartości (na przykład albumów/zdjęć) - jak w przypadku tej strony. Niemniej jak w przypadku linku powyżej akcja ta wymaga utworzenia i wczytania treści do podstrony oraz zalogowania się czytelnika by zobaczył ukryte fragmenty. Domyślnie zakładka będzie dostępna z poziomu Mapy Strony, wyszukiwarki serwisu a także (jeśli nie zostanie dodatkowo to zdefiniowane) widoczne publicznie treści zostaną zindeksowana przez wyszukiwarki jak Google.
 • Poprzez zdefiniowanie zakładce dostępu prywatnego - dzięki temu zakładkę może przeglądać każdy kto otrzyma od Administratora do niej nigdzie nie zewidencjonowany link - jak np. ta zakładka. Zaletą takiego rozwiązania jest że strona taka nie zostanie wyszczególniona automatycznie w żadnych częściach serwisu jak na przykład Mapa Strony czy w pliku sitemap.xml oraz dodatkowo nie wymaga logowania. Podobnie jak w przypadku powyżej wymagane jest jednak utworzenie podstrony o zadanych ustawieniach i zdefiniowanym unikalnym linku (alias) co w przypadku dużej ilości prywatnych podstron z albumami może być męczące (na przykład portfolio fotografa ślubnego).
 • Poprzez przekazanie czytelnikowi prywatnego adresu do podglądu albumu. Jest to najszybszy sposób dający dostęp do zdjęć już od momentu utworzenia albumu bez konieczności tworzenia osobnych podstron w serwisie. Ten sposób prezentacji jest pomocny w przypadku gdy Administrator zarządza dużą ilością albumów (np fotograf/projektant) i nie ma czasu na tworzenie osobnych zakładek z poszczególnymi zbiorami zdjęć. Jeśli Administrator nie wywoła danego albumu w innym miejscu serwisu celowo przy użyciu krótkich kodów, dostęp do albumu będzie miała tylko osoba która link otrzymała. Także i w tym przypadku zachowane są ustawienia danego albumu co daje dodatkowo możliwość zabezpieczenia takiego albumu systemem logowania (np sesje erotyczne / akty). Stosując ten typ dostępu do zdjęć należy też pamiętać o tym że:
  • Wywołanie gdzieś w serwisie Galerii zawierającej dany Album / Albumy umożliwi wgląd w ich zdjęcia
  • Albumy zabezpieczone hasłem wymagają dostępu do konta użytkownika lub możliwości samodzielnej rejestracji
  • Zostaną zaprezentowane wszystkie zdjęcia z danego albumu - nie ma możliwości ukrycia poszczególnych zdjęć czy pokazania tylko wybranych
  • Osoba nie znająca unikalnego identyfikatora albumu (np: 0331787654806b9111d4b222a838aeb1) nie będzie w stanie wyświetlić jego zawartości. Działa to też w drugą stronę, czytelnik przekazując link innym osobom może doprowadzić do rozpowszechnienia zawartości.
  • Sposób ten działa tylko dla Albumów. Nie zadziała dla pojedynczych zdjęć, galerii czy zakładek z tekstem
  • Administrator nie może definiować ustawień paneli dla poszczególnych albumów. Wszystkie albumy wywołane w ten sposób korzystają z tego samego schematu budowy strony definiowanego w Panelu Administratora
  • Nie można zmienić linku do podstrony z albumem - musi przyjąć format domena.pl/album-[prywatny klucz]
Każdy z powyższych sposobów ma swoje silniejsze i słabsze strony i to od Administratora / Właściciela strony zależy z którego sposobu skorzysta i w jakim celu. Dla zwykłych galerii na stronach firmowych zaleca się stosowanie krótkich kodów na ogólnodostępnych zakładkach, dla prywatnych galerii można zaś użyć któregoś z powyższych sposobów. Grafik czy fotograf którzy klientowi chcą pokazać poglądowe zestawy obrazów mogą zaś skorzystać z ostatniego najszybszego sposobu.
Należy pamiętać że zarówno wywołanie albumów za pomocą krótkiego kodu w stylu [*fit-album=ID] w treści zakładki jak i skorzystanie z ostatniego sposobu z linkiem bezpośrednim do albumu, narzuci albumowi zdefiniowane w jego ustawieniach parametry jak: ilość zdjęć w rzędzie, format miniatur, czy widoczność ikonki powiększenia (zoom).
Istnieje możliwość dodatkowo płatnej modyfikacji MP CMS aby dostęp do danego albumu dać tylko osobie korzystającej z danego adresu IP lub też przypisać album do konkretnego zalogowanego użytkownika z poziomu jego profilu. Dodatkowa modyfikacja może obejmować także masowe pobieranie zdjęć z albumu (zbiorczo w postaci spakowanej np .zip), wklejanie znaku wodnego na zdjęcia podczas wgrywania do albumu czy też inne dowolne modyfikacje.